مقدمه
از اوایل دهه 1380 به منظور ایجاد بانک عوامل بیولوژیک، انجام فعالیت‏های مرتبط با کنترل بیولوژیک آفات و بیماری‏های گیاهی در بخش تحقیقات شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی و با هدف دستیابی به عوامل بیولوژیک مؤثر جهت بکارگیری در مدیریت تلفیقی آفات و بیماری‌های گیاهی، کاهش مصرف سموم شیمیایی و حفظ محیط زیست آغاز گردید. اولین اقدامات در این زمینه از سال 1382 با وارد نمودن ماده بیولوژیک Contans (حاوی قارچ Coniothyrium minitans) از موسسه ستیوم فرانسه شروع و آزمایشات مربوطه، روی عامل بیماری پوسیدگی اسکلروتینیایی کلزا انجام شد. در سال 1388، در مطالعات میدانی و بررسی‌های آزمایشگاهی، ایزوله بومی Coniothyrium minitans از ایران جداسازی و گزارش گردید. در سال 1389، نمونه‌های خاک از استان‏های مختلف کشور جمع‌آوری و جداسازی و خالص‏سازی ایزوله‏های مختلف قارچ آنتاگونیست تریکودرما از خاک انجام شد که منجر به جداسازی بیش از 500 جدایه قارچ تریکودرما گردید. جدایه‏ها پس از خالص‌سازی با استفاده از دستگاه فریزدرایر، منجمد شده و در دمای چهار درجه سانتی‏گراد نگهداری می‏شوند. در نهایت، به منظور حفظ و نگهداری این جدایه‌ها جهت بهره‌برداری از آن‌ها در تحقیقات کاربردی و همچنین برآوردن نیازهای محققین دانشگاهی و بخش‌های تحقیقاتی خصوصی و دولتی، اقدام به راه‌اندازی بانک میکروارگانیسم‌ها نموده است. در حال حاضر جدایه‌های قارچی پس از جداسازی و خالص‌سازی در این بانک نگهداری می‌شوند.
 
امکانات  بخش
بخش بیولوژیک دارای امکانات آزمایشگاهی مورد نیاز جهت جداسازی، خالص‌سازی و بررسی‌های آزمایشگاهی و میدانی روی انواع جدایه‏های بیمارگر و آنتاگونیست قارچی و باکتریایی می‌باشد. تجهیزات آزمایشگاهی موجود شامل هود لامینار، انکوباتور، اتوکلاو، آون، فریزدرایر، میکروسکوپ، هیتر استیرر، یخچال، فریزر و ... می‌باشد. این بخش همچنین آمادگی لازم را جهت همکاری با دانشگاه‌ها و بخش‌های تحقیقاتی دولتی و خصوصی دارد.
برنامه های آتی بخش بیولوژیک

بررسی‌های آزمایشگاهی تأثیر جدایه‌های باقیمانده تریکودرما روی قارچ‌های بیمارگر اسکلروتینیا و ماکروفومینا

 بررسی تأثیر جدایه‌های تریکودرما روی سایر بیمارگرهای گیاهی

 تحقیق و بررسی جهت جداسازی و استفاده از سایر عوامل بیولوژیک از جمله باکتری‏های آنتاگونیست و تثبیت‏ کننده ازت

 تحقیق در زمینه کنترل بیولوژیک آفات گیاهی و علف‌های‏هرز

 جداسازی و خالص‏سازی عوامل قارچی اعم از بیمارگر و غیربیماری‏زا

افزایش حجم خالص‌سازی و ذخیره‏سازی جدایه‌های مربوط به انواع قارچ‌های بیمارگر و آنتاگونیست

جداسازی و نگهداری انواع جدایه‌های باکتریایی

ایجاد بانک DNA ژنومی میکروارگانیسم‌ها

ارتقاء سطح ارتباطات و همکاریها  با دیگر مراکز ملی و بین المللی

 معرفی بخش هرباریوم

هرباریوم این مرکز به منظور ثبت فیزیکی اطلاعات گیاهان علفی، طی سال‏ها فعالیت کارشناسان شرکت توسعه کشت دانه ‏های روغنی بویژه جناب آقای مهندس منقبتی، راه‏اندازی و در این راستا مجموعه‏ای از گیاهان علفی جمع ‏آوری، خشک و شناسایی گردید که در حال حاضر در این مرکز نگهداری می‏شود. جمع‏آوری کلیدهای شناسایی معتبر گیاهی، جمع ‏آوری، خشک کردن و شناسایی نمونه ‏های گیاهی، انتقال و چسباندن نمونه گیاهی تائید شده به ورق هرباریوم و طبقه‏ بندی آن، جمع‏ آوری و نگهداری از بذور گیاهان طبقه ‏بندی شده، طبقه‏بندی نمونه‏های جمع‏آوری شده و تهیه فایل دیجیتال نمونه‏ های گیاهی هرباریوم به وسیله عکس‏برداری از نمونه ‏های موجود و جدید، از جمله فعالیت‏ها و برنامه‏های این بخش می‏باشد.

مشاوره و آموزش نحوه جمع‏ آوری و خشک کردن نمونه ‏های گیاهی، مشاوره جهت راه ‏اندازی هرباریوم، تهیه اسلاید گیاهی، جمع‏آوری و خشک کردن نمونه گیاهی و در اختیار قرار دادن اسلایدهای موجود برای کمک در شناسایی نمونه‏ های گیاهی به محققین، از جمله خدمات این بخش می‏باشد.

نقشه راه

با ما در تماس باشید 

01133435382-4
   01133434967