خبرنامه شماره 97 تکاتو

خبرنامه شماره 97 تکاتو

  • ناشر: شرکت توسعه کشت دانه های روغنی
  • تعداد صفحات: 19
  • تاریخ نشر: آذر- ۱۳۹۸
  • زبان: فارسی

 

 

نسخه الکترونیکی
  • مطالعات زیادی، تأثیر آب‌ و ‌هوا بر تولید مواد غذایی و تأثیر بر عملکرد محصول را بررسی کرده‌اند. با این‌حال، آب و هوا بر تمام مؤلفه‌های تولید محصول شامل سطح زیرکشت (مساحت کاشته شده یا برداشتی) و برداشت (میزان محصولی که در پایان یک سال برداشت می‌گردد) است. افزایش عملکرد عمدتاً به افزایش تولید محصولات زراعی طی دهه‌های اخیر منجر شده است،که این موضوع به افزایش سطح زیرکشت و همچنین میزان برداشت (تعداد برداشت) به‌ویژه در مناطق گرمسیری موجب شده است.

  • QTL به قسمتی از ژنوم گفته می‌شود که روی صفت کمی تأثیر می‌گذارد و معمولاً شامل تعداد بسیار زیادی ژن است که همه یا بعضی از آن‌ها به صفت کمی مربوط می‌شود. نقشه‌برداری صفات کمی روشی استاندارد برای بیان این ویژگی‌ها در جمعیت‌هاست. در این روش تفرق هم‌زمان صفت کمی و نشانگرهای مولکولی بررسی می‌شود و درنهایت تعداد QTL، نوع عمل آن‌ها و میزان اثر هر یک برآورد شده و مکان آن‌ها روی ژنوم شناسایی می‌گردد و می‌توان از نتایج آن در گزینش به کمک نشانگر استفاده کرد.

  • شورای کانولا درکانادا (of Canada Canola Council) برای دستیابی به حداکثر پتانسیل عملکرد کلزا، توصیه می‏کند میزان بذر در تراکم کشت بهاره ۵۳ تا ۸۶ گیاه در هر مترمربع باشد و به علت آسیب‏های گیاهی که در فصل به وجود می‏آید حفظ ۴۳ تا ۵۳ گیاه برای رسیدن به حداکثر پتانسیل عملکرد مورد نیاز است. در سال ۲۰۱۸، محققان در ساسکاچوان آزمایشات مزرعه‏ای برای مطالعه تأثیر میزان و اندازه بذر بر عملکرد هیبرید کانولا انجام دادند. نتایج نشان داد که میزان بذر بر تمامی متغیرهای محصول تأثیر داشته، و عملکرد در تیمارهای مربوطه کاملاً متفاوت بود.

  • اصلاح برای مقاومت گیاه میزبان مؤثرترین مسیر عملی امیدوارکننده و سازگار با محیط زیست برای کنترل گل جالیز (Broomrape) است. در طی دهه گذشته، مطالعات متعددی جهت ارزیابی مقاومت گیاهان میزبان به گونه‏های گل جالیز صورت گرفته است. مقاومت به گل‏جالیز نادر و اغلب جزئی است. پیشرفت کمی درخصوص افزایش مقاومت در گیاهان میزبان گل‏جالیز، وجود دارد، با این‌حال، واریته‏های مقاوم آفتابگردان (Helianthus annuus)، در مقابل گونه Orobanche cumana توسعه یافته است.

  • مطلب تهیه شده مربوط به ترجمه‌ای از مقاله انگلیسی نیک و همکاران (Neik et al. ۲۰۱۷) است که به‌عنوان یک مقاله مروری در موضوع مدیریت بیماری‌های گیاهی حائز اهمیت است. تصمیم بر این است در طی شماره‌های جاری و آتی این ماهنامه، بخش‌هایی از آنرا، جهت استفاده علاقمندان به موضوع مقاومت و ژنتیک در گیاه کلزا نسبت به عوامل بیماری‌زا از جمله بیماری ساق سیاه کلزا ترجمه نمایم. گیاه کلزا در سرتاسر جهان جهت استفاده به‌عنوان روغن خوارکی، سبزی برای مصارف انسانی و به شکل علوفه مورد مصرف حیوانات، کشت می‌گردد.

  • کتاب آفات و بیماری‏های آفتابگردان، یک راهنمای مناسب برای دانشگاه‏ها، آزمایشگاه‏های تشخیصی و کشاورزان، جهت تشخیص آفات و بیماری‏های مهم این دانه روغنی است. این کتاب شامل ۲۷۷ تصویر از آفات و بیماری‏های آفتابگردان به همراه توصیه‏های مدیریتی علمی این عوامل است که به کاربران امکان می‏دهد تا طیف وسیعی از آفات و بیماری‏های آفتابگردان را شناسایی و کنترل نمایند. این کتاب شامل چهار بخش اصلی بیماری‏های ناشی از عوامل زنده، آفات، اختلالات و بیماری‏های ناشی از عوامل غیرزنده و بیماری‏های مرحله جوانه‏زنی است. همچنین تاریخچه تولید و کاربرد آفتابگردان، گیاه‏شناسی و اصلاح نژاد آن، در این کتاب گردآوری شده است.

سبد خرید 0