ماهنامه شماره 111 تکاتو - فروردين ماه 1400

ماهنامه شماره 111 تکاتو - فروردين ماه 1400

  

 

 

نسخه الکترونیکی
  • موضوعات هدف گذاری شده در حوزه تحقیقات و آموزش شرکت توسعه کشت دانه های روغنی به ترتیب شامل تولید ارقام جدید و ارتقاء بخشی سطح دانش روز همکاران و علاقه مندان این حوزه میباشد:

  • گیاه ذرت یکی از غلات مهم جهان به شمار می‏رود. بنابر آمار سازمان خوار و بار جهانی در سال ۲۰۱۹ سطح کشت ذرت در دنیا بیش از ۲۱۷ میلیون هکتار و میزان تولید سالانه آن ۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون تن گزارش شده است. سطح زیر کشت این گیاه در ایران در سال ۲۰۱۹ ، بیش از ۲۰۴ هزار هکتار با تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برآورد شد. در این مقاله به بررسی برخی  مطالعات جدید و کاربردی انجام شده در رابطه با این گیاه پرداخته خواهد شد.

  • اهمیت روغن سویا در صنایع غذایی بسیار حایز اهمیت است. مشخصات اسید­های چرب، کاربرد آن را در صنایع غذایی مشخص می­سازد. در سال ۲۰۰۶ هنگامی که شکل برچسب گذاری مواد غذایی تغییر کرد و مقرر شد که میزان اسید­های چرب ترانس موجود در روغن­ها مشخص گردد، تقاضا برای روغن­های بدون اسید چرب ترانس و در عین حال پایداری اکسیداتیوی بطور چشمگیری افزایش یافت. این در حالی است که شرکت­های تولید­کننده روغن­های خوراکی از فرایند هیدروژنه­کردن، به منظور کاهش محتوای اسید لینولئیک استفاده می­کنند، اما این فرایند سبب تولید اسید­های چرب ترانس می­شود(چنین اسیدهای چربی بر سلامت انسان به‏ویژه برای بیماران قلبی تاثیر منفی دارند) لذا انجمن قلب آمریکا بر محدود­کردن مصرف اسیدهای چرب ترانس قوانین خاصی را تعیین نموده است.

  • نوکلئاز انگشت روی، اولین نوکلئاز هدفمند جهت دستیابی به ویرایش گسترده در ژنوم بود. این نوکلئاز حاصل اتصال دو دمین اصلی شامل پروتئین انگشت روی Cys۲-His۲ (دمین متصل شونده به DNA) (شکل ۱) و آنزیم اندونوکلئاز محدود کننده FokI (دمین برش دهنده DNA) می‏باشد. دمین متصل شونده به DNA معمولا دارای سه یا چهار موتیف انگشت روی بوده بطوریکه هر موتیف سه باز را پوشش می­دهد  و وظیفه شناسایی محل برش را بر عهده دارند.

  • کنترل بیولوژیک بیماری‏های گیاهی با استفاده از یک عامل بیولوژیک، شامل چندین مکانیسم اثر از جمله رقابت، تولید آنتی‏بیوتیک‏ها، پارازیتیسم و تولید آنزیم‏های لیتیک خارج سلولی، مقاومت القایی، محرک رشد گیاه و پرآزاری است و هیچ‏یک از این نقاط اثر، از هم مجزا نیستند.

سبد خرید 0